Ποδόσφαιρο

Η θερμή ανταλλαγή του Lionel Messi με τον Joao Felix γεννά τα αστεία Twitter Memes

Μετά το συναρπαστικό γκολ του Toni Kroos που έπληξε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, το Ισπανικό Σούπερ Κύπελλο έγινε για άλλη μια φορά η συζήτηση της πόλης μετά τη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης με 3-2 επί της Βαρκελώνης στις 10 Ιανουαρίου. Αφού ο Koke άνοιξε το σκορ για την Atletico, ο Lionel Messi έφερε τη Βαρκελώνη σε ισότιμους όρους με γκολ στο 51ο λεπτό.

αποξηραμένα τρόφιμα με χαμηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες

Έντεκα λεπτά αργότερα, το δροσερό φινίρισμα του Antoine Griezmann είδε τη Μπαρτσελόνα να έχει το προβάδισμα 2-1, το οποίο αρχικά φαινόταν αρκετά καλό για να ξεπεράσει τους ομολόγους του. Όμως, σε αντίθεση με τη δημοφιλή αντίληψη, ο Ατλέτικο έκανε μια έντονη επιστροφή μέσω ενός επιτυχημένου πέναλτι από τον Άλβαρο Μοράτα πριν ο Άγγελος Κορέα σημείωσε το νικητή στο 86ο λεπτό.

Ενώ μια λαμπρή επιστροφή από τους άντρες του Ντιέγκο Συμεών κατέλαβε τη φαντασία των θαυμαστών τους, ήταν η έντονη ανταλλαγή μεταξύ του Μέσι και του Τζόαο Φέλιξ που έγινε θέμα μεγάλης συζήτησης στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Ο Πορτογάλος θαυμαστής, ο οποίος αποσπάστηκε από την Μπενφίκα το περασμένο καλοκαίρι, τακτοποίησε με τον αρχηγό της Μπαρτσελόνα Μέσι πριν από το ημίχρονο με το αδιέξοδο 0-0.

Οι δύο αστέρες της La Liga φαινόταν να ανταλλάσσουν λίγα λόγια πριν ο αμυντικός της Βαρκελώνης Gerard Pique έσπευσε να χωρίσει το ζευγάρι. Και, λίγες στιγμές αργότερα, άλλοι παίκτες της Βαρκελώνης έπληξαν τον Felix καθώς οι εντάσεις συνέχισαν να ανεβαίνουν στο γήπεδο. Ο πρώην αστέρας της Λίβερπουλ, Λουίς Σουάρεζ, συμμετείχε επίσης σε αυτό που φάνηκε να είναι ένας άλλος καυτός αγώνας πριν από άλλους παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν για να ηρεμήσουν τα πράγματα.

Ο Φελίξ είχε επίσης χάσει την ψυχραιμία του νωρίτερα στον αγώνα όταν ο Τζόρντι Άλμπα άγγιξε το πρόσωπό του, ωθώντας τον νεαρό Ατλέττη να χτυπήσει το δάχτυλο του αριστερού μπράτσο της Μπαρτσελάκι. Ενώ δεν θα ξέρουμε ποτέ τι οδήγησε στη θερμή ανταλλαγή μεταξύ Felix και Messi, δεν εμπόδισε τους οπαδούς του ποδοσφαίρου να το χρησιμοποιήσουν ως ευκαιρία να δημιουργήσουν ξεκαρδιστικά μιμίδια.